What's happening?

Mój dług

Mój dług

Zabił, bo musiał. Przetrwał, bo potrafił.Feb. 25, 2022Unknown100 Min.Not Rated
Twoja ocena 0
1 3 głosów

Opis

Młody przedsiębiorca Sławomir Sikora prześladowany przez bezwzględnego bandytę dopuszcza się morderstwa w obronie swoich najbliższych.

Skazany na 25 lat więzienia trafia za kraty, gdzie musi walczyć o przetrwanie w środowisku recydywistów skazanych za najcięższe zbrodnie.

Pozbawiony nadziei na sprawiedliwość, odizolowany od tych, których kocha, musi znaleźć w sobie siłę, by przeżyć i pozostać sobą.

Każdy dzień tutaj jest walką o zachowanie godności i człowieczeństwa. Jest grą o życie, toczącą się według wyjątkowo brutalnych reguł.

Sikora podejmuje tę walkę i nie daje się złamać.

Uczy się zyskiwać sojuszników i przyjaciół, zdobywać szacunek i lawirować pomiędzy więziennymi subkulturami. Dzięki przyjaźni ze skazanym za zabójstwo uciekinierem z Legii Cudzoziemskiej (Piotr Stramowski) oraz pomocy działaczki na rzecz praw człowieka (Olga Bołądź), Sikorze udaje się uwierzyć, że jeszcze nie wszystko jest dla niego stracone. Ale kluczowe decyzje zapadają daleko za murami…

 

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=6F1rto0FQ8U

W 1999 roku jego historię zekranizował Krzysztof Krauze. W głośnym „Długu” pokazał jak bezsilność i brak zaufania do organów ścigania może doprowadzić zwykłego człowieka do ostateczności.

Ponad 20 lat później drogę do ułaskawienia Sławomira Sikory pokazują twórcy filmu „Mój dług”. W rolach głównych występują: Bartosz Sak, Piotr Stramowski, Olga Bołądź, Anna Karczmarczyk.

To wszystko wydarzyło się naprawdę, a historią tą żyła cała Polska.

W marcu 1994 roku aresztowano dwóch młodych przedsiębiorców, Sławomira Sikorę i Artura Brylińskiego, którzy kilka dni wcześniej brutalnie zamordowali dwóch prześladujących ich bandytów: Grzegorza G. i jego ochroniarza Mariusza K., żyjących m.in. z egzekucji fikcyjnych długów.

Przez półtora roku Sikora i Bryliński byli przez nich szantażowani i torturowani, zmuszani do zwrotu rzekomo pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami.

Prześladowani prosili o pomoc policję, ale ta nic nie zrobiła.

Doprowadzeni do ostateczności zamordowali swoich oprawców.

W listopadzie 1997 roku zostali skazani na 25 lat. Ich historia zainspirowała Krzysztofa Krauze, który w 1999 roku nakręcił film „Dług”.

Od tego momentu zaczęła się walka o ułaskawienie, która w grudniu 2005 roku doprowadziła Sikorę do wolności. Jego ułaskawienie popierali nie tylko zwykli obywatele, ale też elita i intelektualiści, m.in. pisarz Jerzy Pilch czy prof. Piotr Kruszyński, szef katedry postępowania karnego na Uniwersytecie Warszawskim.

Krzysztof Krauze po jednej z projekcji swojego filmu dla studentów mówił: „Nadal jestem przejęty losami tych chłopców. Ja się z nimi zżyłem, robiąc ten film. I uważam, że oni swoją drogę przez karę już przeszli”. Ułaskawienie wsparło też Stowarzyszenie przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej, które na co dzień pomaga ofiarom, a nie sprawcom morderstw.

Original title Mój dług
IMDb Rating 5.1 47 votes
TMDb Rating 6.3 7 votes
Udostępniono2

Podobne Tytuły

Wróg dokonały
Snajper. Biały Kruk
Mowgli: Legenda Dżungli
Imperium światła
R.I.P.D Agenci z Zaświatów
W samym sercu morza
Klątwa szamana
Świat w Płomieniach
Księgowy
Bitwa o Long Tan
Nie otwieraj oczu: Barcelona
Między życiem a śmiercią
Komentarze
13 komentarzy
Zaloguj się aby móc dodawać komentarze.
×